Slyšeli jste o dřevostavbách a začali jste pátrat po jejich výhodách a nevýhodách, ale zjistili jste, že existuje plejáda druhů. Co jsou montované, modulové nebo masivní dřevostavby a jak se v nich bydlí? Jsou dřevostavby ekologické a jaká je cena dřevostaveb? Náš přehled vám v tom udělá jasno.
Co je to dřevostavba
Když mluvíme o dřevostavbách, máme na mysli všechny domy, jejichž hlavním konstrukčním prvkem je dřevo.
Dřevěné konstrukce mají zvláště v našem regionu obrovskou tradici, a není divu! Dřevo je trvanlivý, obnovitelný, tvárný, odolný a zdraví prospěšný materiál, v němž se za staletí spokojeně zabydlelo mnoho světových kultur, zvláště pak těch, které rozpoznaly blahodárné přínosy života v souladu s přírodou.
Moderní pojem dřevostavba ale ještě nutně neznamená, že dřevo uvidíte na první pohled – rošt z dřevěných hranolů může být nosným komponentem domu, který přitom zvenčí vypadá jako klasická zděná stavba. A je to právě poměr dřeva vůči ostatním materiálům, který nám bude hlavním vodítkem při kategorizaci dřevostaveb.
Není žádným tajemstvím, že naší srdeční záležitostí v OK Pyrus jsou právě dřevostavby z masivních smrkových a borovicových hranolů, které považujeme za investici s celoživotní návratností v podobě zdravého, přírodního bydlení. Přinášíme vám však jasný přehled všech typů, abyste se dokázali kvalifikovaně rozhodnout sami.
Stavení, která využívají dřeva pouze v rámci vnitřní kostry, budeme pro zjednodušení nazývat dřevostavby sendvičového typu, zatímco domy, pro které je dřevo nejen nosným, ale také pohledovým a tepelně-izolačním prvkem, shrneme do kategorie masivních dřevostaveb.
„Sendviče“ aneb dřevostavby z kombinovaných materiálů
Vnitřní dřevěnou konstrukci sendvičů doplňuje izolace a další vrstvy exteriérových materiálů, například sádrokarton, polystyren nebo omítnutá cetris deska. Dřevo u sendvičů není vidět ani cítit, takže mnohem více připomínají klasický zděný dům. Je také poměrně náročné postavit je konstrukčně natolik kvalitně, aby vám dokázaly dlouho bez obtíží sloužit. Při expertním provedení a použití kvalitních materiálů však lze u tohoto typu dřevostaveb dosáhnout pasivního energetického standardu.
Sendvičové, nebo také rámové, dřevostavby k nám přišly ze severní Ameriky. Sendviče tak do velké míry odpovídají zvyklostem a způsobu života právě v USA. Američané jsou jeden z nejmobilnějších národů na světě. Jsou zvyklí stěhovat se za prací z jedné strany kontinentu na druhý, navíc také počítají s extrémními přírodními vlivy, které jejich domovy pravidelně ohrožují a nenávratně ničí.
Nízké nároky na životnost a odolnost jejich příbytků se tak logicky odlišují od těch evropských, které se staví tak, aby sloužily nejméně několika generacím usazeným na jednom místě.
Zvláště některé druhy sendvičů mohou být nenáročné na čas potřebný k výrobě i na stavbu, speciálně pak pokud jsou jednotlivé typizované „moduly“ prefabrikované ve velkém množství. Na druhou stranu nelze počítat s tím, že by vám taková modulová dřevostavba vydržela několik generací, proto se vždy dobře informujte o kvalitě používaných materiálů. Ruku v ruce s unifikovanou výrobou a nižší životností pak jde i nízká cena. Je pak ale nutné počítat s tím, že když zhotovitel deklaruje stavbu „dřevostavby do milionu“, může s sebou takový dům nést určitá rizika.
Pokud uvažujete o stavbě „rámovky“, určitě věnujte zvýšenou pozornost proudění vzduchu skrz stěny. V případě, že je stavba tzv. difuzně uzavřená, například z důvodu ochrany vnitřní izolace před vlhkostí minerálními rohožemi, zastaví se tak průchod páry skrz stěny a výsledkem může být vznik plísní uvnitř stavby, která „nedýchá“.
Výhody
rychlá výroba i stavba
relativně nízká cena
možnost dosáhnout pasivního energetického standardu
Nevýhody
estetika & zdraví – rámovky vám neumožní přímý kontakt se dřevem a neskýtají zdravotní benefity surového dřeva
náročnost kvality provedení – v případě špatného provedení hrozí následující problémy:
neprodyšnost stěn vede k nízké kvalitě vzduchu
vlhkost může vyústit v tvorbu plísní a následné napadení dřeva hmyzem či houbami
Masivní dřevostavby – Kulatina nebo hranoly patrné na první pohled
Dřevo je tělem i duší masivních dřevostaveb, jinými slovy srubů a roubenek. Masivní klády nebo strojově opracované hranoly tvoří jak nosnou konstrukci, tak tepelně-izolační vrstvu a v neposlední řadě také pohledovou, charakteristickou tvář dřevěných domů.
Ze surového dřeva ručně stavíme srub
V češtině máme pod pojmem srub na mysli nejčastěji masivní dřevostavbu, která se řemeslně staví přímo z vytěžené kulatiny, jejíž vlhkost se pohybuje někde okolo 45 %. Takové „mokré“ dřevo s postupem času logicky vysychá a praská – konec konců jde o živou, přírodní hmotu, která reaguje na své okolí. Bohužel se tento přírodní proces nedá spolehlivě předvídat, a tak se se stavbou typické kanadské dřevostavby často pojí nepříjemná překvapení – obvodová srubová stěna se během prvních pěti let seschne přibližně o 15 – 20 centimetrů. Pokud nejste na takovou transformaci připraveni, například včasnou instalací aretačních šroubů, kterými se srub každoročně „stáčí“ a vyrovnávají se tak výškové rozdíly, může se vám stát, že dřevo popraská.
Je-li estetika srubů blízko vašemu srdci, nachystejte se také na to, že ještě rok po dokončení stavby byste v něm neměli bydlet, protože dřevo potřebuje čas, aby si „sedlo“, a to nejlépe přes zimu, kdy se ve srubu nesmí topit.
Ačkoliv má členitý interiér srubu vycházející z podstaty kulatiny své neopakovatelné kouzlo, je také potřeba si uvědomit, že se jen těžko kombinuje s velkými skleněnými plochami, které dovnitř vpouští světlo, nebo s nástěnnými dekoracemi.
Pokud to i přesto nevzdáte a půjdete si za svým snem, máte náš obdiv – taky jsme za posledních pětadvacet let v OK Pyrus postavili pěknou řádku srubů, na které rádi vzpomínáme! Uzavřít tuto kapitolu nás donutily právě nadstandardní nutnost péče o srub po dokončení stavby a také boj s českými úřady, které jen nerady ke srubům vydávají stavební povolení, protože svým vzezřením nezapadají do tradičního rázu naší krajiny.
Výhody
atraktivní vzhled, kontakt se dřevem v jeho přirozené podobě
zdravé bydlení
dlouhá životnost
Nevýhody
vysoké nároky na údržbu
vyšší cena
obtížné získávání stavebního povolení
zdlouhavý proces zabydlování (až po roce od stavby)
Ze strojně opracovaného dřeva stavíme roubenku
Moderní roubenka v pojetí OK Pyrus má blíže k finským dřevostavbám než ke klasickým ručně vytesaným venkovským příbytkům ze surových kmenů a jílu, které vídáte v českém pohraničí. Ty mají sice své neopakovatelné kouzlo, ale jejich technologie už neodpovídá nárokům současného, nízko-energetického bydlení.
Výhody
atraktivní vzhled, kontakt se dřevem v jeho přirozené podobě
zdravé a voňavé bydlení, vysoká kvalita vzduchu
dlouhá životnost – investice do budoucnosti
eliminace sedání stavby vlivem sesychání dřeva a další „nekontrolovatelné chování“ nevysušeného masivu
Nevýhody
vyšší konstrukční náročnost – aby dřevo vydrželo zdravé několik generací, je potřeba maximálně ho konstrukčně chránit, u poloroubenek je navíc nutné expertně kombinovat vícero materiálů
vyšší cena úměrná kvalitě použitých materiálů, dlouhé životnosti a zdravotním benefitům
celodřevěné roubenky mají o něco nižší schopnost akumulovat teplo
Montované moderní dřevostavby – roubenky a poloroubenky
K jejich stavbě se používá precizně opracované a stabilní dřevo vysušené až na 12 procentních bodů vlhkosti, které se na místě smontuje jako stavebnice. Stavba tak nemusí projít několikaměsíční technologickou přestávkou pro „dosedávání“ roubených
stěn, kterou musí absolvovat dřevostavby postavené z nevysušeného dřeva. Běžná doba výstavby rodinné roubenky tak nepřesáhne půl roku a díky suché výstavbě ji lze realizovat i v zimním období.
V OK Pyrus také neholdujeme chemickým nátěrům a impregnacím, namísto toho volíme cestu konstrukční ochrany dřeva. Co to znamená? Při kvalitně navrženém projektu je vysušené masivní smrkové
nebo borovicové dřevo ve své přirozenosti zcela bezúdržbové a odolné vůči plísním a škůdcům.
Roubenky, které jsou navržené na míru konkrétní lokaci, tzn. jsou dobře odvětrávané a dřevo není namáháno konstantní vlhkostí, mohou navíc sloužit ještě vnoučatům vašich vnoučat. Profesionálně navržené a postavené masivní dřevostavby skutečně vydrží i 300 let, důkazem vám mohou být dochované dřevěné prvky historických staveb z 16. století, které jsou v perfektním stavu ještě dnes!
Zásadním argumentem, díky kterému za nás kvalitní roubenky vyhrávají na celé čáře jako nejlepší dřevostavby, je jejich atmosféra a vliv na duševní pohodu i fyzické zdraví. Ne nadarmo se říká, že bydlení v dřevěném domě je nejlepší lékař. Skvělá prodyšnost dřeva zabraňuje vzniku plísní a blahodárné silice, které dřevo uvolňuje, provoní váš interiér.
Ze studií vyplývá, že pobyt v lese má pro plíce a naši náladu podobný efekt jako lázně, tak proč se na většinu svého života dobrovolně uzavírat do vzduchotěsných krabic? Své o tom ví
například architekti v Japonsku, kde se nemocnice často staví právě z borovicového masivu.
Poloroubenky – Estetické i praktické
Ačkoliv se kvalitního dřeva v domě nemusíte bát ani v takových místnostech jako koupelna nebo spíž, občas se jako lepší varianta ukáže kombinace dřevěných hranolů se zděnými či kamennými stěnami. Může tomu tak být kvůli vzhledu, který lépe zapadá do estetického rázu určité lokality, například v Orlických horách byste na stavebním úřadě s celodřevěnou roubenkou uspěli jen těžko.
Pádným důvodem jsou ale také zvýšené obavy z vlhkosti prostředí, která dřevu dlouhodobě nesvědčí. Stěny směřující na sever, na které celý den nedopadá sluníčko, nebo které jsou situované v blízkosti potoka či lesa, se budou snadněji udržovat, budou-li zděné.
Dobře to věděli už naši předci, kteří si tradičně vyhrazovali dřevěné části chalup pro sebe, zatímco ty zděné pro zvířecí chlívky náchylné k akumulaci vlhkosti.
Za OK Pyrus našim klientům často doporučujeme vyzdít vnitřní příčky roubenek plnými cihlami, a to z prostého důvodu – poloroubenky se zděnými konstrukcemi poskytují jedinečnou tepelnou pohodu. Dům je díky dřevu velmi rychle vyhřátý na příjemnou teplotu a cihly si zase teplo dlouho udrží.
Výhody
atraktivní vzhled, kontakt se dřevem v jeho přirozené podobě
zdravé a voňavé bydlení, vysoká kvalita vzduchu
dlouhá životnost – investice do budoucnosti
eliminace sedání stavby vlivem sesychání dřeva a další „nekontrolovatelné chování“ nevysušeného masivu
Nevýhody
vyšší konstrukční náročnost – aby dřevo vydrželo zdravé několik generací, je potřeba maximálně ho konstrukčně chránit, u poloroubenek je navíc nutné expertně kombinovat vícero materiálů
vyšší cena úměrná kvalitě použitých materiálů, dlouhé životnosti a zdravotním benefitům
celodřevěné roubenky mají o něco nižší schopnost akumulovat teplo
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.