Bydlení v roubence je životní styl – ekologický, udržitelný a upřednostňující dlouhotrvající hodnoty před konzumním stylem produktů „na jedno použití“. Moderní roubenka v sobě snoubí komfort současného bydlení, ale svým stavebním
materiálem nezatěžuje planetu ani zdraví svých obyvatel.
Kvalita bydlení v roubence
Dřevo je ideální stavební materiál pro ekologické bydlení.
Našimi nejspolehlivějšími dodavateli a zpracovateli jsou voda, slunce a půda, ne fosilní paliva.
To, že roubenka byla kdysi jen malým semínkem, které díky vláze a slunečním paprskům vyrostlo ve statný strom, je samo o sobě malý zázrak. K přírodě proto chováme maximální úctu. Dobře víme, že na její obdivuhodné důmyslnosti jsme zcela závislí. Jednou z nejkrásnějších věcí na dřevě proto je, že je obnovitelné. Zatímco zpracováváme dřevo pro nový dům, v lese už roste strom, který jej zastoupí.
Věděli jste? Na výstavbu dřevěného mrakodrapu vyroste tato surovina na území Finska za pouhých 20 minut!
Cesta dřeva z lesa do roubeného domu s sebou rovněž nese nejméně environmentální zátěže v porovnání se všemi ostatními stavebními materiály – množství energie, které je potřeba na jeho vytěžení, zpracování a přepravu je v porovnání s ocelí, betonem nebo hliníkem daleko menší. Dřevu v tomto ohledu může konkurovat jako stavební materiál pouze sláma. Dřevo navíc za dobu svého života pohltí více skleníkových plynů, než vyprodukuje.
Jeden strom za život zachytí až tunu CO2 a vzrostlý strom vyprodukuje během slunného letního dne pomocí fotosyntézy až tisíc litrů kyslíku! Stromy jsou svým způsobem i přírodní klimatizace – během dne je jeden strom schopen odpařit do ovzduší až sto litrů vody. Srovnatelný efekt by měla jen klimatizační jednotka o výkonu 4 kW.
Nízkoenergetická dřevostavba a tepelný komfort? Jde to.
Stavba ani provoz roubenek nejsou náročné na energetickou spotřebu, naše hranoly jsou certifikovány na normou požadované součinitele prostupu tepla a rovnají se tak plně klasickým zděným stavbám. Spolu s osazením kvalitními okny a funkčním zateplením podlahy, podkroví a střechy naše roubené domy garantují velmi dobrý tepelný komfort.
Nutnost zateplovat dřevěné stavby polystyrenem je mýtus!
Ani vytápění roubenky si s běžným zděným domem v ničem nezadá. Naši klienti používají:
klasické plynové, nebo elektrické kotle
tepelná čerpadla
fotovoltaické panely
automatické peletkové kotle
podlahového vytápění a dálkové řízení celého topného systému
Typickým doplňkovým zdrojem tepla našich roubených domů je obestavěná krbová vložka či kamna, která dům po zátopu velmi rychle vyhřejí. Stačí jen pár polínek! Krbovou vložku rádi doplňujeme také o teplovodní výměník, čímž se zvýší její celkový podíl na vytápění objektu.
Vaši roubenku si zamilují i vnoučata vašich vnoučat
Mnohé stavby našich předků, které jsou k vidění třeba ve skanzenech, přežívají bez úhony celá staletí. Neexistuje důvod, proč by se i dnešní, moderní roubenka nemohla dožít 300 let. Klíčem k její dlouhověkosti je „pouze“ dobrý návrh a pravidelná údržba.
O životnosti roubenky přitom nerozhodují chemické nátěry ani impregnace, ale konstrukční ochrana dřeva, která ho chrání před dlouhodobou zvýšenou vlhkostí. Právě díky nadměrnému vlhku se dřevo může stát potravou pro dřevokazné houby a hmyz.
Každý náš návrh počítá s následujícími opatřeními:
projektujeme velké přesahy střech, aby bylo dřevo chráněno před povětrnostními vlivy
první trámy pokládáme dostatečně vysoko nad terénem díky vysokému základovému věnci; nikdy nesmí být „utopeny“ v zemi, ale naopak dostatečně odvětrávány
konstrukci navrhujeme tak, aby voda pod dešti efektivně odtékala z pozemku pryč
dům situujeme tak, aby proudící vzduch smáčené stěny co nejrychleji vysušil
Pravidelná údržba už je na obyvateli, ale vyžaduje jen minimální úsilí. U staveb ze smrku doporučujeme obnovovat venkovního nátěr v intervalech pět až deset let a u staveb z odolnější borovice se nátěry nemusí provádět vůbec.
Zdravotní aspekty života v roubence
Skutečný domov je ten, do kterého se budete rádi vracet, ve kterém se dokážete uvolnit a užít si chvíle s blízkými. Podmínkou je samozřejmě pevné zdraví. I to umí dřevo pozitivně ovlivnit. V dnešní době trávíme až 80 % života uvnitř staveb. Proč se tedy neobklopit tím nejlepším možným materiálem?
Čínské přísloví: „Jsi-li nemocný, jdi bydlet do dřevěného domu.“
Dřevo je výborným regulátorem vnitřního mikroklima, umí absorbovat a zpětně odevzdávat vlhkost, čímž stabilizuje vnitřní prostředí.
Díky své otevřené struktuře navíc dovoluje domu „dýchat“, netvoří tedy zbytečnou bariéru mezi obyvateli a venkovním prostředím.
Vysušené, prodyšné dřevo navíc v podstatě znemožňuje v růstu plísním, houbám a množení bakterií či mikrobů.
Dřevo také pohlcuje elektromagnetický smog a odbourává tak výboje statické elektřiny, v roubence se tím pádem nevíří prach, což ocení především alergici a astmatici.
Látky uvolňované do vzduchu některými druhy jehličnatého dřeva navíc zlepšují a prohlubují dýchání. Ne nadarmo se sanatoria pro pacienty s respiračními onemocněními často nachází v borovicových lesích!
Důvodem ke starostem není ani fakt, že dřevěné profily montovaných roubených dřevostaveb jsou tzv. „lepené“ z několika lamel. V případě OK Pyrus jde o ekologicky nezávadná lepidla na bázi melaminových pryskyřic, které jsme ještě dodatečně nechali prostudovat v laboratoři brněnské Mendelovy Univerzity. Verdikt? Zcela zdravotně nezávadná. Daleko větší riziko pro lidský organismus představují chemikálie (např. ftaláty) obsažené v nekvalitním nábytku či kobercích!
V neposlední řadě působí dřevo pozitivně i na lidskou psychiku. Textura dřeva je nám přirozeně blízká a v interiéru dokáže dělat divy. Studie prokázaly vliv dřeva na snižování stresu, zklidnění srdečního tepu a snižování krevního tlaku. Západní medicína využívá dřevěných interiérů ve zdravotnických zařízeních, díky čemuž se pacienti snáze a rychleji uzdravují.
Troufáme si ale tvrdit, že vyzkoušíte-li jednou bydlení v roubence, žádné studie už potřebovat nebudete, protože účinky dřeva nejlépe pocítíte sami na sobě.
Neexistuje jiný materiál, který by natolik podněcoval vaše smysly. Textura dřeva láká vaše oči ke spočinutí, vaše prsty k pohlazení, jeho vůně příjemně šimrá v nose a praskání polínek v krbu vás spolehlivě ukolébá ke spánku. Takovou atmosféru nikde jinde nezažijete.
Každá z roubenek má svůj neopakovatelný charakter. Našim zákazníkům navrhujeme jak roubenky tradičnějšího rázu s venkovským tvaroslovím, tak i moderní, současné dřevostavby s prosklenými stěnami nebo zelenými střechami a rozhodně se nebráníme ani spolupráci s designery. Od architektonického pojetí exteriéru se pak přirozeně odvíjí i estetika interiéru – od rustikálního pojetí až po to minimalistické.
Neradi zákazníkům mluvíme do jejich individuálního vkusu, ale osvědčilo se nám několikero doporučení:
příliš dřeva škodí: není radno to s dřevěnými prvky v interiéru přehánět, dřevěná konstrukce lépe vynikne, když ji doplníme nenápadným, světlejším interiérem, než dalším dřevem
pozor na tmavé místnosti: dřevo časem stárne, tmavne a tím pádem pohlcuje světlo – doporučujeme vyhýbat se tmavým barvám a zvolit dostatečně velká okna, čímž se interiér prosvětlí
kuchyňská linka raději od roubení: je lepší ji nainstalovat ne přímo na roubení, ale na odvětrávanou instalační předstěnu.
bazén raději ve zděné části domu: dřevo přirozeně pracuje s vlhkostí – umí ji pojmout a pak zase vydat – takže dřevěných zdí se v koupelně nemusí bát ani ta nejčistotnější rodina; s permanentní vlhkostí už si ale dřevo tak dobře neporadí – bazény vyžadují cihlu
nešetřete s květinami: kvalitní dřevo občas reguluje vlhkost tak dobře, až se může zdát vzduch uvnitř dřevostavby přesušený – jednoduchým a oku lahodícím řešením jsou pokojové květiny
V zásadě neexistuje důvod, proč si nepostavit celodřevěnou roubenku. Rozvody vody a odpadů se dají vést podlahou a elektroinstalaci standardně vedeme v dřevěných stěnách díky předem strojově připraveným prostupům. Klientům i přesto nezřídka doporučujeme vyzdít vnitřní příčky, a to hned z několika důvodů:
tepelná pohoda: dřevo je sice dobrý izolant, ale teplo špatně akumuluje – vnitřní příčky z cihel si však teplo z rychle vyhřáté dřevěné chaty podrží ještě dlouho
rozvody vody a odpadů: přestože se dají vést podlahou, varianta stěnami je kvůli údržbě příhodnější
estetika: bílé stěny v kombinaci se dřevem jsou velmi vkusné a prosvětlují obytný prostor
cena: zděné příčky jsou na práci i výrobu levnější variantou než dřevěný masiv
Je dřevostavba náchylná k požáru?
Odpověď je jednoduchá. Úplně stejně jako každá jiná stavba, avšak s tím rozdílem, že masivní dřevo má až pětkrát vyšší požární odolnost než jiné stavební materiály. Nevěříte? Je to skutečně tak. Dřevo si při požáru na povrchu vytvoří tenkou uhlíkovou vrstvu, která zásadně zpomaluje odhořívání – dům se tak nezbortí jako například u konstrukcí z železa či oceli a poskytne svým obyvatelům dostatek času na jeho opuštění.
Dřevo dobře hoří, ale pro vaši bezpečnost je důležitější, „jak“ hoří!
Věděli jste? Při rekonstrukci hradu Karlštejn, konkrétně jeho klenotnice, přistoupili architekti po důkladném zvážení ke stropní konstrukci z obrovských dřevěných povalů. Důvod? Vysoká požární odolnost, která zabezpečí, že se strop nepropadne.
S Otou Koudelkou jsme se poznali v Himálaji a velmi jsme si rozuměli. Říkal jsem si už tehdy, že pokud budu někdy chtít dřevěný dům, tak jedině od něj. Takže jsme si zvolili firmu OK Pyrus. Naše zkušenost s nimi byla skvělá. Jejich přístup byl úžasný, ve všem se nám snažili vyhovět, přestože pro ně naše požadavky byly velkými výzvami.
Neměli jsme architekta, takže projektant z OK Pyrus hledal cesty, jak naše představy zrealizovat. Na začátku zazněla ze strany firmy památná věta: „Vracejte to projektantovi, dokud nebudete úplně spokojeni.“ A dělalo se opravdu hodně úprav a změn. Díky tomu jsme dnes s domem stoprocentně ztotožnění.
Oldřich Šašinka
Pro OK Pyrus jsem se rozhodl na základě referencí a dobře jsem udělal, spolupráce s nimi byla opravdu velmi úzká. Kdykoliv jsem potřeboval cokoliv vysvětlit, změnit nebo za pochodu upravit, vždy mi vyhověli. Společně jsme dokonce oslovovali i dodavatele materiálů, dokud jsem nenašel toho pravého. OK Pyrus dokázal reagovat na celou řadu náročných požadavků. Na stavbě jsem se nakonec podílel i konstrukčně a můžu říct, že jsem se cítil nejen jako zákazník, ale především jako partner.
Odjakživa jsem si chtěl postavit dům, který bude odpovídat trendům zdravého bydlení a úspory energií. Začal jsem pátrat po materiálech, které splňují parametry dobrého vnitřního klima a nízkých nákladů na energie, a z mého výzkumu jednoznačně vyšlo jako vítěz masivní dřevo. Rozhodoval jsem se mezi roubenkou a srubem, ale po mnoha výjezdech s termokamerou a měřicí technikou, jsem se rozhodl pro roubenku z lepeného profilu. Svého rozhodnutí ani po čtyřech letech nelituji.
Rozhovor s panem Šašinkou v jeho roubence naleznete na následujícím videu
Monika Zelníčková
Několik domů už jsem za život postavila a ze zkušenosti vím, že nejdůležitější je, jak se stavební firma dokáže postavit k výzvám a nečekaným problémům.
S ochotou a osobním přístupem OK Pyrus jsem byla maximálně spokojená. S panem Koudelkou jsme si hned padli do oka. Věřím, že se děje to, co se má dít, a ani toto setkání nebylo výjimkou.
V cihlovém domě jsem už v minulosti bydlela a vždycky mě to intuitivně táhlo k přírodním materiálům. Dřevo je krásně odbouratelné, ale hlavně má úplně jinou energii a atmosféru. Věděla jsem, jak chci, aby můj dům vypadal, finální podobu jsme pak doladili společně s projektantem OK Pyrus. Dnes bydlím v roubence osmým rokem a nemůžu si to vynachválit. Kdybych měla stavět ještě jednou, určitě se stejnou firmou!
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Jakou technologii používáte na stavbu srubů a roubenek?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Není lepidlo použité pro výrobu masivních dřevěných prvků roubení zdraví škodlivé?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Neshoří mi dřevěný dům? Dřevo přece dobře hoří.
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Jaká je životnost stavby?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Nehrozí domu nebezpečí dřevokazných škůdců?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Jaké jsou tepelně – izolační vlastnosti srubových a roubených domů?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Jak náročná je údržba srubového (roubeného) domu?
Velmi záleží na složitosti projektu, ale v zásadě se dá říci, že cenové relace kvalitně postavených srubových domů a roubenek z masivu odpovídají cenám zděným domům postavených z klasických stavebních materiálů. Více informací o cenách naleznete zde.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.