Ceny dřevostaveb na trhu se diametrálně liší, kde tedy hledat zlatý poměr ceny a kvality? Jaké jsou ceny dřevostaveb? Ať už je vaší prioritou zdravé bydlení, dlouhověkost vašeho domu nebo si hlídáte náklady, jeden fakt zůstává – masivní roubené domy jsou skvělým životním vkladem.
Ne všechny dřevostavby jsou si rovny, a právě odtud pramení rozdíly v cenících stavebních společností. Není důvod, aby vám dobře navržená a kvalitně postavená dřevostavba nesloužila stejně dlouho jako zděný dům, naopak. Vždyť prohlédnout si několik století staré dřevěné stavby není v Evropě problém a nemusíte za nimi jezdit ani do Skandinávie, stačí se zastavit v některém z českých skanzenů. Dřevostavby, které stavíme v OK Pyrus, jsou svým vzhledem a funkčností zcela moderní, nicméně inspiraci filosofií našich předků v sobě nezapřou. Stejně jako oni věříme, že nemá smysl investovat do bydlení na krátkodobé použití.
Levnější sendvičové dřevostavby z lehkého skeletu další generace spíše nepodědí. Jejich cena navíc s postupem času rapidně klesá na rozdíl od staveb z masivu, jejichž hodnota jen přirozeně kolísá v reakci na nabídku a poptávku na realitním trhu. Rozpočet na standardní dům z masivu z kvalitních materiálů a s dlouhou životností pro tříčlennou rodinu se bude pod hranicí tří milionů pohybovat jen stěží a v případě takové nabídky je dobré mít se na pozoru. Ačkoliv ale platí, že cena je dobrý indikátor kvality, nejlépe si benefity života v roubence ověříte na vlastní kůži. Na zdraví a duševní pohodu, které se s pobytem v dřevěném domě neodmyslitelně pojí, se totiž cenovka nalepit nedá.
MÝTUS! Jedna z nejčastějších obav provázející naše investory je, že jim dřevostavba shoří nebo ji zničí dřevokazní škůdci. Ani jedna z variant přitom roubenky z OK Pyrus přímo neohrožuje. Dřevo z masivu zapálíte jen stěží, a i v případech masivního požáru dřevo na povrchu zuhelnatí a zabrání tak přístupu kyslíku, tím pádem i ohně, ke zbytku stavby. Málokdo ví, že požární odolnost našich dřevostaveb je vyšší než u ocelových konstrukcí, protože masivní krov zůstane stát a na rozdíl od oceli se nezřítí. Dřevokazný hmyz a houby zase napadají pouze stavby, jejichž dřevo má více než 20 % vlhkosti. S lamelami vysušenými na 14 %, které používáme na stavbu my, tedy reálně nedokážou pracovat.
Udělat si obrázek o tom, co které řešení stojí, je v podstatě hlavním důvodem existence našeho katalogu. Typizované domy totiž téměř nestavíme, naprostá většina našich roubenek je ušitá klientovi na míru. Díky našemu přehlednému katalogu roubenek – od 2 + KK po 6 + KK v různých úpravách a stylech – si ale můžete většinou ještě před první schůzkou rámcově ujasnit, jaké limity nastavíte svému rozpočtu.
Představa o domě, ve kterém hodláte žít po zbytek života, se bude s největší pravděpodobností s postupující rozpracovaností projektu měnit. Málokdy se stává, že postavíte dům dle prvotního záměru. A to je dobře! Čím víc vám na ideální dispozici domu záleží, tím víc nad ní budete přemýšlet, a tím víc se bude projekt měnit. Právě proto dbáme na to, aby měl investor v každé fázi projektu celkové náklady vždy plně pod kontrolou. Aktualizaci ceny tak standardně obdržíte po každé změně projektu, před podpisem smlouvy o dílo a před žádostí o stavební povolení navíc vyhotovujeme přesný položkový rozpočet.
Ve chvíli, kdy se rozhodnete jít cestou dřevního masivu, nevyplatí se na surovém materiálu šetřit. Pokud například uvažujete nad stavbou srubu z takzvaného „mokrého“ dřeva, tedy kulatiny, jen kvůli nižší ceně materiálu, dvakrát si to rozmyslete. Finance, které budete muset vynaložit na ruční, řemeslnou stavbu a tmelení, nebo fakt, že nemůžete v domě první topnou sezónu bydlet, za to ne každému stojí. Nemluvě o tom, že mokré dřevo s vlhkostí pracuje, může praskat a také je mnohem náchylnější k napadení škůdci. Vysušené, strojně opracované lamely jsou na výrobu dražší, ale v budoucnu vám ušetří nejednu krizovou situaci.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv technologii, rozhodně nešetřete na profesionálech, kteří svému oboru rozumí. OK Pyrus má obrovskou výhodu v tom, že má vlastní tým projektantů. Ti nenavrhují z tepla kanceláře, aniž by znali konstrukční proces nebo hotovou stavbu kdy viděli na vlastní oči. Naopak. Ke každému domu vyjíždí a získávají tak okamžitou zpětnou vazbu. Díky těmto nenahraditelným zkušenostem z terénu navrhují domy funkčně a smysluplně, náš realizační tým pak na místě řeší minimum zádrhelů.
TIP! Máte už zhotovený plán na zděný dům, ale zaujala vás dřevěná technologie a chtěli byste dům z jiného materiálu? Nebo máte k dispozici již zpracovanou studii od jiného dodavatele, ale rádi byste, abychom stavbu realizovali my? Žádný problém. Rádi vám v této situaci vyhotovíme cenovou nabídku dle vaší dokumentace, v realizační fázi si projekt upravíme a vypracujeme prováděcí výkresy pro naši technologii výstavby.
Na schůzkách s klienty během přípravy projektu hledáme ideální kompromis mezi jejich sny a hranicemi jejich rozpočtu. Na výslednou cenu mají vliv především koncepční řešení objektu (např. přízemní, patrový, s obytným podkrovím), tloušťka obvodové stěny (pro trvalé bydlení, rekreaci nebo podnikání), použité stavební materiály (např. typ střešní krytiny, parametry oken a dveří) a samozřejmě velikost.
Pojďme se detailněji podívat na některé z faktorů, kterými můžete ovlivnit výsledné náklady:
Dřevo
Hlavní stavební materiál, v tomto případě dřevo, je samozřejmě tou největší položkou v rozpočtu. V případě, že hledáte cestu, jak ušetřit, nabízí se využít masiv pouze na obvodovou stěnu spodního patra a nahoře se spokojit se sendvičovou stěnou s dřevěným obložením. Podobně ušetříte, i rozhodnete-li se pro poloroubenku nebo vnitřní příčky ze sádrokartonu.
Konstrukční řešení
Čím jednodušší tvar dům má, tím je levnější. V našem katalogu se typicky jedná o obdélník se sedlovou střechou bez vikýřů a střešních oken (např. typ R3 a R6). Dražší jsou naopak netypické tvary objektu nebo dnes velmi moderní, velké prosklené plochy. U velkých oken je také potřeba počítat s tím, že systémy posuvného otvírání (HS portál) jsou finančně poměrně náročné. V zásadě se dá říct, že každé individualizované řešení stavbu prodražuje.
Střešní krytina a izolace
Při výběru střechy jde hlavně o estetiku. Tašková krytina je klasickou, méně finančně náročnou variantou, zatímco fajnšmekry potěší hliníková krytina z falcovaného plechu, která je nákladově náročnější i díky obtížnější instalaci. O vzhled a atmosféru jde i u izolace střechy. Tou levnější, mezikrokevní, se zakryjí dřevěné trámy, které naopak zůstanou odhalené a krásné na pohled, rozhodnete-li se pro izolaci nadkrokevní.
Tloušťka obvodové stěny
Tloušťka obvodové stěny se primárně odvíjí od budoucího využití objektu. Pro stavby určené k rekreačním účelům se navrhují obvodové stěny od tloušťky 12 cm, pro domy kolaudované k trvalému bydlení je nutná minimální tloušťka 28 cm, která splňuje požadavky ČSN na tepelně izolační vlastnosti. Pro náročnější investory jsme v OK Pyrus vyvinuli a v praxi používáme též roubenou dvoustěnu s vloženou tepelnou izolací z minerální vlny, která navíc splňuje požadavky na nízkoenergetické domy.
TIP! Za posledních 25 let jsme se setkali s bezpočtem šikovných investorů, kteří si velkou část prací na interiéru dokonale odpracovali sami, a to často mnohem lépe, než by to zvládla externí firma. OK Pyrus odborně dodává hrubou stavu, tedy dřevěnou statickou konstrukci, krovní vazbu, nosný strop, střešní plášť a osadí také okna a dveře. Chytře ušetřit na zbytku prací, které jsou stejné u všech typů staveb, můžete zaměstnáním místních řemeslníků nebo šikovných rodinných příslušníků.
Zde najdete více informací o naší technologii www.okpyrus.cz/stavba
Zde najdete přednášku o stavbě roubenek a srubů www.youtube.com
Copyright ©2024 OK Pyrus s.r.o. Design by Atelier Zidlicky Nastavení cookies