Kdy roubenka vydrží staletí?
25. 11. 2019
Přírodní materiály mají prokazatelně pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví, bydlet v nich je tedy jednou z nejlepších životních investicí. Na druhou stranu, organické materiály jsou součástí přírodního koloběhu, tedy přirozeně rozložitelné. Dobře navržená a postavená dřevostavba se ale klidě může dožít až stovek let a my víme, jak její dlouhověkost zaručit. Pojďme se společně podívat, jaké podmínky to jsou. Kdy roubenka vydrží staletí?
Méně stresu, lepší kvalita vzduchu, tepelná pohoda – to jsou některé z výhod života v dřevěném domě. Největším mýtem, který o roubenkách a srubech koluje, ale stále zůstává jejich zranitelnost. Ačkoliv je pravda, že dřevo je napadnutelné dřevokaznými škůdci, je snadné zajistit mu dlouhodobě takové podmínky, které ho spolehlivě ochrání.
Faktory ovlivňující životnost roubenky – na co dbát před stavbou
- Pozemek
Dřevu se obecně daří dobře, když na něj občas svítí sluníčko a je vystaveno proudění vzduchu. V případě, že vaše parcela těsně sousedí s lesem či vodním tokem, je rozumnější vystavět těžce namáhanou stranu domu, k níž se nedostane slunce nebo která je namáhána vlhkostí, jako zděnou. Naši předci právě z těchto důvodů stavěli takzvané poloroubenky, které dodnes najdete nejen v českých CHKO.
- Typ dřevostavby
Sendvičové dřevostavby se dlouhou životností chlubit nemohou, ale i u staveb z masivu existují varianty. Stavět z takzvaného mokrého dřeva, typicky srub z kulatiny, je riskantnější, protože dřevo může být napadeno škůdci už ze skládky. U roubenek z vysušeného, lepeného profilu, které doporučujeme klientům v OK Pyrus, takové riziko neexistuje. Dřevo je naším dodavatelem zkontrolováno rentgenem a vysušeno do takové míry, že je škůdci nenapadnutelné.
- Orientace dřevostavby
Češi žijí v oblasti, kde převažují západní větry, na západ je tedy dobré orientovat velké přesahy střech. Naopak štít, který je pod určitým úhlem citlivý na zvlášť intenzivní déšť, stavět čelem k západu nedoporučujeme.
Faktory ovlivňující životnost roubenky – co si ohlídat během stavby
- Dlouhodobá zátěž vlhkostí
Její nejlepší prevencí je stavět z vysušeného dřeva a konstrukčně ho chránit před dešťovou vodou a před vzlínající vlhkostí ze země. Jak? Dbejte na velké přesahy střech, které chrání obvodové stěny, a při stavbě základů nezapomeňte na vysoký sokl, který bude oddělovat stavbu od terénu, čímž zajistí dostatečné proudění vzduchu.
- Slunce a povětrnostní vlivy
I sluneční paprsky a vítr mají samozřejmě na dřevo vliv. Proti narušení povrchu sluncem se ale dřevo naprosto přirozeně brání vytvořením patiny. Ta se některým lidem líbí, jiní ji řeší nátěry. Problém může nastat, když vám mezi trámy profukuje vlhký, studený vzduch. U roubenek z OK Pyrus toto nebezpečí zcela eliminujeme instalací speciálních drážek a vložením paměťových pásek.
- Povrchová úprava dřeva
Nátěry a impregnace jsou v rozporu s obecným povědomím pouze krátkodobým řešením a v zásadě nemají na životnost kvalitního dřeva valný vliv. Z našeho pohledu jde pouze o individuální záležitost estetického cítění.
- Vnitřní využití prostor
Možná vás napadlo, že dřevo se kvůli vlhkosti nebude hodit do koupelny? Můžete být v klidu, jde jen o další mýtus. I kdybyste se denně sprchovali tři hodiny v kuse, dřevo se jí krásně přizpůsobí. Problém by nastal v případě, že si do dřevostavby nakreslíte vnitřní bazén – místnosti s kontinuální vlhkostí nejsou pro roubenku vhodné a měli byste je vyzdít. O tom, že byste neměli masiv obkládat neprodyšnými materiály, se už snad ani nemusíme zmiňovat. Kdo by si také dobrovolně zakryl výhled na neopakovatelnou dřevní strukturu?
Podívejte se na záznam přednášky
našeho pana ředitele Ing. Otakara Koudelky Csc. na téma – Stavba, užívání a konstrukční ochrana masivních dřevostaveb a zjistíte kdy roubenka vydrží staletí
Zde najdete přednášku o stavbě roubenek a srubů www.youtube.com
Faktory ovlivňující životnost roubenky – když už bydlíte
- V roubence by se mělo bydlet
Posledním faktorem je frekvence, s jakou v roubence trávíte čas. Dřevo není velkým fanouškem zvýšené vlhkosti, dřevokazní škůdci mají rádi vlhko, zatuchlo a kupodivu také ticho. Pokud si stavíte roubenku k rekreačním účelům, nelekejte se, chalupaření o víkendech je samozřejmě zcela v pořádku, roubence nesvědčí pouze opravdu dlouhé periody bez vaší přítomnosti v řádu několika měsíců.
- Pravidelná údržba a kontrola
O dřevostavbu se v zásadě musí její majitel starat úplně stejně jako o každý jiný dům. Pravidelně se tak ubezpečujte, že vám do domu nezatéká, v zimě pečlivě odhazujte sníh od obvodových stěn a taktéž je nezaskládávejte, například palivovým dřívím. Dřevo zkrátka musí dýchat a daří se mu v suchu!
Kdy dává smysl uvažovat o poloroubence?
Jak už jsme zmiňovali, pokud je váš dům
vystaven extrémním povětrnostním vlivům, vsadit na poloroubenku se může
vyplatit. V některých regionech, typicky v podhůří Orlických hor nebo
ve specifických městských zástavbách, jsou dokonce poloroubenky vyžadovány
tamními regulačními orgány. Částečně zděné dřevostavby ale mají mnoho dalších
výhod:
- Tepelná pohoda
Dřevo se sice velmi rychle zahřeje, takže máte v domě rychle vytopeno, ale poměrně rychle teplo ztrácí. Zděná část naopak dobře akumuluje – v zimě teplo a v létě chlad. Kombinací dřeva a zděné či keramické části získáte výhody obou přístupů.
- Místnosti se zvýšenou, kontinuální vlhkostí
Není divu, že už naši předci obývali dřevěné části svých chalup, zatímco chlív, sklep nebo spižírnu vyzdívali. To stejné v dnešní době platí například u bazénů.
- Estetika
Jedním z klíčových argumentů pro poloroubenku se v poslední době stal také vzhled. Kombinace materiálů jako pohledového betonu, skleněných ploch a dřeva dodává domu svěží, moderní vzezření.
- Cena
V případě, že si zajišťujete lokální dodavatele nebo se dokonce na stavbě podílíte vy sami nebo vaši šikovní příbuzní, zděná část domu vás může ve výsledku přijít levněji než masivní dřevo.
Zde najdete více informací o naší technologii www.okpyrus.cz/stavba
Zde najdete přednášku o výběru pozemku a projektování masivních dřevostaveb www.youtube.com